Dr. Anuradha Rai Principal

President-Prof. C.B. Rai : (University Representative)

Secretary- Dr. Anuradha Rai : Principal

Mr. Pranay Rai : Government  Nominee

Mr Satyam Allay : Government  Nominee

Mrs Sushma Ghose : University Representative

Ms Raka Shree Rai : Teacher Representative

Dr. Dinesh Chandra Ray : Teacher Representative

Mr Bishal Chettri :  Teacher Representative

Mr Dewakar Thatal : Teacher Representative

Mrs Madhu Pakhrin : Office representative

Mr Anand Biswakarma : Office Representative

 

Ms Uden Sherpa : Student Representative

Department of Education

Dr Dipti Subba, M.A.,Ph.D.,Asst Professor/ Head of the Department

Ms Punam Pradhan, M.A. B.Ed, Asst Professor

Dr Sri Krishna Sarkar M.A.,Ph.D,B. Ed.Asst Professor

Ms Pratistha Gurung, M.A.,B.Ed Asst. Professor-( Regularised)

Department of English

Dr. Kaustav Chakraborty, M.A. PhD- Asst Professor/ Head of the Department

Mr Benoy Pradhan, M.A., B.Ed- Asst Professor

Ms Mandika Sinha, M.A. M Phil- Asst Professor

Mr Sidharth Syangden, M.A.(Guest Lecturer)

Mr Binod Pradhan, M.A., (Guest Lecturer)

Mr. ViveK Mishra M.A. (Guest Lecturer)

Department of Geography

Ms Raka Shree Rai ,M.A. ,B.Ed- Associate Professor/ Head of the Department

Mr Bishal Chettri, M.A.- Asst Professor

Dr Sujata Baraily, M.A.,PhD., B.Ed.- Asst Professor

Mr. Sunny Rawat M.A. Astt Professor

Department of History

Dr. SrikantaRoychowdhury,  M.A. PhD- Asst. Professor/ Head of the Department

Dr Dinesh Chandra Ray, M.A.,Ph.D- Asst Professor

Ms  DikiOmgmuBhutia, M.A., B.Ed- Asst Professor

Mr DewakarThatal, M.A., B.Ed, M.Phil- Asst Professor

Department of Nepali

Dr. Mahesh Pradhan, M.A.,B.Ed, M.Phil,PhD-Asst. Professor/ Head of the Department

Mr Kushal Ghimiray, M.A.- Asst Professor

Mr Dhan Kumar Dewan, M.A., Asst. Professor-( Regularised)

Mr Sadeep Pradhan, M.A., MPhil, Asst. Professor-( Regularised )

Ms Alka Sharma, M.A. – (Guest Lecturer)

Ms. Sandhya Rai, M.A., M .Phil, – (Guest Lecturer)

Department of Political Science

Ms Gyanshree Pradhan, M.A.– Asst. Professor/ Head of the Department

Dr Marsha Lama, M.A.,PhD- Asst Professor

Ms Prava Lohar, M.A.-Asst Professor

Ms Srijana Tamang M.A.- (Guest Lecturer)

Department of Economics

To be filled by CSC

To be filled by CSC

Department of Sociology

Ms Nisha Rai, M.A.,M.Phil (Guest Lecturer)/ Head of the Department

Ms. Archana Thapa M.A. (Guest Lecturer)

Mr. BriansonLepcha M.A. (Guest Lecturer)

Department of Hindi

Dr. Ratna Kumari Mishra,  M.APhD– Associate Professor/ Head of the Department

Environmental Science Department

1.Ms Priyanka Mukhia, M.A. B Ed. (Guest Lecturer)

  1. Ms Yangzee Sherpa, M.Com, M.L.I.Sc.Librarian (On lien)
  2. Ms Nilima Thapa,  Lib
  3. Ms Anudha Lepcha, L.I.S.
  4. Prakash Chettri- Library Peon
Office Staff
  1. Dhurjati Paul Choudhury- B. Com -Head Clerk
  2. Madhu PakhrinB.ComAccountant
  3. Anand BiswakarmB.A.– Typist
  4. Evana Tamang, –M.A. B.Ed. ,M.Lib- LDC
  5. Manish Ranjan Srivastav- B.Com.(Temporary)
Group D Staff
  1. Mr Ganesh Thami- Mali
  2. Suren Diyali- Guard
Temporary
  1. Ramesh Rajak
  2. Pradip Gurung
  3. Ms Anita Balmiki
  4. Mr Sandip Chettri
  5. Arun Chettri (Guard)
  6. Ms Ambika Sharma
Third Year Councillors
  1. Ms Uden Sherpa– Head Councillor
  2. Payal K. Singh(Eng)
  3. Rinchen D. Bhutia (Eng)
  4. Ms Nisha Sankar (Geog)
  5. Ms Tina Gurung(Nep)
  6. Ms Tshering Bhutia (Pol Sc)
  7. Apeksha Pradhan(Soc)
  8. Shruti Chettri (Gen)
Third Semester Councillors
  1. Hanifa Farheen (Edu)
  2. Palmu Singh Chettri(Eng)
  3. Ritisha Tamang (Geog)
  4. Ritu Mangar (Nep)
  5. Saira Bantawa Rai(Pol Sc)
  6. Waida Kasari (Soc)
  7. Rojina Rai (Gen)
Club Secretaries
  1. Ahilya Gautam( Pol Sc)
  2. Afreen Khatoon ( Edu)
  3. Pragati Rai( His)
  4. AanchalSubba (Eng)
  5. Aditi Tamang( Nep)
  6. Apekcha Pradhan(Soc)
  7. Simran Rai (Geo)
  8. Sweta Kumari Gupta (Gen)
Youth Against Trafficking (YAT) Club
  1. Shrawani Gurung (President)
  2. Apekcha Pradhan (Secretary)
Internal Quality Assurance Cell

Principal

Dr. Ratna Kumari Mishra Co-Ordinator

Dr. Srikanta Roy Chowdhury

Dr. Kaustav Chakraborty

Dr. DiptySubba

Dr. Sujata Baraily

Mr Benoy Pradhan

Mr Anand Biswakarma

Head Councillor

Mr C. B. Rai (President of GB)

Dr. Ringee Eden Wangdi( Alumni)

Ms MendarwaPakhrin (Employer)

Mr. Mukund Rai (Industry)

Teacher’s Council

Dr. Sujata Baraily( Secretary)

Mr Kushal Ghimiray( Treasurer)

Members of Co-operative Society

Mr. Benoy Pradhan- Chairman

Mr. Bishal Chettri- Secretary

Examination Committee

Mr Benoy Pradhan

Mr. DewakarThatal

Mr Manish Ranjan Srivastav

Admission Committee

Dr. Anuradha Rai- Principal

All Heads of the Departments

Secretary, Teachers’ Council

Mr. Sadeep Pradhan

Ms Evana Tamang

Head Councillor

Library Committee

Dr. Ratna Kumari Mishra (Co-ordinator)

Ms Nilima Thapa

Ms Gyanshree Pradhan

Dr. Kaustav Chakraborty

Dr. Srikanta Roy Chowdhury

Dr. Mahesh Pradhan

Mr Bishal Chettri

Dr. Dipty Subba

Ms Nisha Rai

Research Cell

Dr Dinesh Chandra Ray- Co-ordinator

Dr. DiptySubba

Ms Mandika Sinha

Ms Prava Lohar

Mr Kushal Ghimiray

Mr. Sri Krishna Sarkar

Mr. Sunny Rawat

Seminar Committee

Dr. DiptySubba- Co-ordinator

Dr Kaustav Chakraborty

Dr. Sujata Barailay

Mr Dinesh Chandra Ray

Dr. Marsha Lama

Mr. DewakarThatal

Ms Punam Pradhan

Mr. Sunny Rawat

Ms Sandhya Rai

Sports Committee

Dr Dinesh Chandra Ray- Co-ordinator

Mr Kushal Ghimiray

Mr SriKrishna Sarkar

Ms Nisha Rai

Ms Priyanka Mukhia

Mr. Sunny Rawat

Head Councillor

Dress and Discipline Committee

Dr. Dipty Subba- Co-ordinator

Ms Diki Omgmu Bhutia

Ms Prava Lohar

Ms Punam Pradhan

Head Councillor and Student Councillors

Community Engagement Cell

Mrs GyanshreePradhan- Co-ordinator

NSS Co-ordinators

Mr Bishal Chettri

Ms Punam Pradhan

Ms Prava Lohar

Mr Sadeep Pradhan

Mr Binod Pradhan

Mr Siddharth Syangden

Ms Archana Thapa

Ms Srijana Tamang

Finance Committee

Dr. Mahesh Pradhan – Co-ordinator

Dr Ratna Kumari Mishra(IQAC Co-ordinator)

Dr Sujata Baraily(TCS)

Ms Gyanshree Pradhan

Dr DiptySubba

Mr. Dhurjati Paul Choudhury

Mr Anand Biswakarma

Hostel Warden

Ms Diki Ongmu Bhutia – Co-ordinator

Publicity Committee

Mr.Sadeep PradhanCo-ordinator

Mr. D. K. Dewan

Mr. Benoy Pradhan

Magazine Committee

Dr. Ratna Kumari Mishra Co-ordinator

Ms Mandika Sinha

Mr Benoy Pradhan

Mr. D.K. Dewan

Ms Alka Sharma

Ms Saima Parveen (Student)

NSS Programme Officers

Dr. Dipty Subba- Unit I

Ms Diki Ongmu Bhutia- Unit II

Anti Ragging Cell/Grievance Cell

Dr.  Sujata BarailyCo-ordinator

Dr. Marsha Lama

Ms. Pratistha Gurung

Student Councillors

Cultural Committee

Mr Dewakar Thatal- Co-ordinator

Dr. Kaustav Chakraborty

Mr Sadeep Pradhan

Ms Pratistha Gurung

Ms Mandika Sinha

Mr Sri Krishna Sarkar

Mr Sunny Rawat

Ms Archana Thapa

Ms Priyanka Mukhia

Ms Srijana Tamang

Mr Brianson Lepcha

Ms Alka Sharma

Ms Sandhya Rai

Women’s Harassment cell/Complaints committee

Ms RakashreeRai(Coordinator)

Ms Gyanshree Pradhan

Mr D. K . Dewan

Mrs Madhu Pakhrin

Ms Evana Tamang

Head Councillor

Quality Advisory Committee

Head of the Departments

Nature Club

Ms. Gyanshree Pradhan- Co-ordinator

Mr D. K. Dewan

Ms Priyanka Mukhia

Mr. Brianson Lepcha

Routine Committee

Principal

Ms Raka Shree Rai

TCS

All HOD’s

Canteen Committee

Mr. Bishal Chettri

Mr. Sadeep Pradhan

Ms Archana Thapa

Ms Sandhya Rai

Clubs

Current Affairs Club

Debate Club

Dynamic club

History Club

Literary Club

CAREER ORIENTED PROGRAMMES (C.O.P.)

(Certificate, Diploma and Advance Diploma Course- UGC Course)

Communicative English

Mr Benoy Pradhan- Co-ordinator

 Eco-Tourism

Dr. Sujata Baraily- Co-ordinator

 Mass Communication

Ms Mandika Sinha- Co-ordinator

Women’s Studies

Ms Punam Pradhan- Co-ordinator

Remedial Teaching

Mr. Bishal Chettri-  Co-ordinator

Entry into Service

Ms Gyanshree Pradhan- Co-ordinator